Úvodní strana » eNews » Aktualizace zvukoměrů 2245 a 2255

Aktualizace zvukoměrů HBK: Nové funkce a vylepšení!

Vydání nové verze software pro zvukoměry B&K 2245 a HBK 2255, aplikace pro iOS a pro PC

 • Nová verze Enviro Noise Partner (ENP) obsahuje FFT analýzu a určování tónových složek pomocí FFT
 • Nová verze Building Acoustic Partner (BAP) umožňuje měření dvěma zvukoměry zároveň
 • Další možnosti a vylepšení
 • Co dalšího zvukoměry HBK čeká?

FFT analýza a určování tónových složek pomocí FFT – jak to funguje?

Stejně jako v dosavadních aplikacích pro zvukoměry 2245 a 2255 je i v aplikaci pro FFT analýzu kladen důraz na interaktivitu a snadné použití. Jednoduše přepnete zobrazení spektra z 1/n-oktávy na FFT analýzu a poté pracujete s FFT spektry přesně stejným způsobem jako s 1/n-oktávovými, navíc stejně propojeným do časového záznamu.

 

 1. Ve výchozím nastavení se zobrazí FFT spektrum aktuální pozice kurzoru v časovém záznamu
 2. Provedením výběru v časovém záznamu se zobrazí celkové FFT spektrum pro vybranou časovou periodu
 3. Výběrem značky v časovém záznamu se zobrazí celkové FFT spektrum časové periody značky
 4. Výpočet FFT spektra se automaticky aktualizuje, když upravíte výběr v časovém záznamu nebo značku
 5. Vyloučení dat je provedeno automaticky jak při výběru časových záznamů, tak při výběru značky

 

Chcete-li použít určení tónových složek, jednoduše klikněte na tlačítko tabulky tónů. Zobrazené FFT spektrum bude automaticky posouzeno z hlediska tonality podle zvoleného standardu a s tóny indikovanými vizuálně v grafu i ve formě tabulky. Posouzení tónové složky se automaticky aktualizuje při každé změně výběru.

 

Podporované normy

 1. ISO/TS 20065:2022 (nejnovější revize normy ISO 1996-2 odkazuje pro určování tónových složek právě na tuto normu)
 2. DIN 45861:2005
 3. V plánu je také přidání starší normy Joint Nordic Method 2 odkazované na ISO 1996-2:2007 pro uživatele, kteří pracují s předpisy odkazujícími na starší verze norem.

 

A nastavení FFT?

Nastavení FFT analýzy je předefinováno tak, aby splňovalo požadavky na určování tónových složek podle nejnovějších norem:

 1. Frekvenční rozlišení 4 Hz po celé šířce záznamu
 2. Hanningovo okno s 2/3 překrytím
 3. Linární průměrování
 4. Vážení filtrem A

 

Co k tomu potřebuji?

FFT analýza a určování tónových složek jsou automaticky přidány do ENP, který musí obsahovat také audio záznam v kvalitě pro analýzu. To znamená, že uživatel zvukoměru 2255 potřebuje licenci BZ-7301 Enviro Noise Partner a licenci BZ-7451 Analysis Quality Audio pro HBK 2255.

Uživatelé zvukoměrů 2250 a 2270, kteří mají licenci pro audio záznam, mohou také používat možnosti nové FFT analýzy v ENP použitím exportu dat a měření z MPS.

 

Dvoukanálová měření ve stavební akustice – mnoho ušetřených hodin práce

V novém vydání Building Acoustics Partner 1.1.4 byla přidána možnost připojení dvou zvukoměrů 2255, díky které lze měřit úrovně ve zdrojové (L1) i přijímací (L2) místnosti naráz. Narozdíl od dvoukanálového měření se zvukoměrem 2270 zde úplně odpadá nutnost řešit kabelové průchodky pod dveřmi a podobné problémy – vše funguje bezdrátově. V tuto chvíli je toto jediné možné dvoukanálové měření, ale v příštích verzích SW je v plánu možnost měření více bodů jak v rámci jedné místnosti, tak měření zvukové izolace fasád s využitím silniční dopravy jako zdroje.

 

Další možnosti a vylepšení

Import projektů z 2250 a 2270, tedy z Measurement Partner Suite (MPS), byl vylepšen – import dat s rozdílnými nastaveními byl často problematický a nyní je díky zjednodušení procesu možné provádět tuto úlohu bez omezení.

Prohlížení projektů je nyní přehlednější, každé měření je možné pojmenovat a vybrat sloupce, které se mají zobrazovat či skrýt – organizace dat nebyla nikdy jednodušší. Panel vlastností byl „uklizen“, všechny typy poznámek pak byly přesunuty do jednoho segmentu na panelu.

Rozvržení obrazovky v aplikacích pro PC bylo vylepšeno. Spektrální graf je nyní zobrazen přímo pod profilovým grafem, čímž je vytvořen prostor pro zobrazení spektrálního grafu a tabulky vedle sebe. Poskytuje také prostor pro detailní 6400 čárovou FFT analýzu.

Aplikace Noise Partner a Enviro Noise Partner pro iOS nyní zobrazují dialogy ze zvukoměru. To je důležité zejména v situacích, kdy není zvukoměr snadno přístupný (například kalibrace HBK 2255, kde je mikrofon na prodlužovacím kabelu s tělem zvukoměru uvnitř uzamčené skříně apod.).

 

Co dalšího zvukoměry HBK čeká?

Kromě již zmíněného rozšíření dvoukanálového měření (v jedné místnosti, při měření zvukové izolace fasád – viz. výše) to bude například FFT analýza v reálném čase v aplikaci pro iOS Enviro Noise Partner nebo třeba rychlý záznam dat pro hodnocení impulzivity dle ISO/PAS 1996-3:2022.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.