Úvodní strana » Blog » Způsoby upevnění snímačů vibrací - 4.díl

Způsoby upevnění snímačů vibrací - 4.díl

Preferovaný způsob montáže snímače ke zkušebnímu povrchu je použití šroubového spoje (mounting stud). Šroub může být nedílnou součástí snímače či v podobě závitového „červíka“ a nebo je snímač opatřen průchozím otvorem.

Šroubový spoj

Tento způsob montáže přináší nejlepší výsledky, protože je zajištěn nejlepší přenos pohybu mezi zkušebním povrchem a snímačem. Snímač lze lehce podmazat silikonovým tukem, který vyplní všechny mikroskopické dutiny způsobené nepatrnými nedokonalostmi montážního povrchu a pomůže k dosažení vysokého stupně kontaktu snímače s povrchem.

Při použití „červíka“ je třeba dát pozor na jeho délku tak, aby nepřesáhla součet délek vnitřního závitu ve snímači a hloubku závitu v montážním povrchu. V případě použití delšího „červíka“ může být snímač nenávratně poškozen (proražením základny nebo její deformací) nebo zcela nevhodně upevněn (mezera mezi povrchem a základnou snímače). Použití speciálního montážního červíka s přírubou minimalizuje takovéto poškození.

Pokud je třeba elektricky izolovat snímač vibrací a zkušební povrch, existuje pro tento účel speciální izolovaný závitový „červík“, slídové izolační podložky a izolované závitové disky. Tento způsob montáže oddělí elektrické potenciály země a testovacího objektu, čímž zabrání vytvoření zemních smyček, které by mohly ovlivnit výsledky měření. Pro použití ve vysokých teplotách pak existují speciální izolované montážní podložky vyrobené z keramiky a kovu.

Momentový klíč

Snímače umožňující šroubový spoj mají specifikovaný doporučený utahovací moment, který je třeba dodržet. Jeho hodnotu lze nalézt v katalogovém listu konkrétního typu snímače. Zásadně se nesmí utahovat větší silou z důvodu možného poškození šroubového spoje jako takového nebo vlastního snímače (deformací základny, utržením spoje apod.). Nedotažení na stanovený utahovací moment pak snižuje pevnost spoje a tím i schopnost přenosu vibrací z měřené plochy na snímač. Použití momentového klíče při montáži snímačů vibrací rovněž zajistí opakovatelnost instalace snímačů a tím sníží variabilitu v systému měření, což vede ke snížení chyb měření.

 

Máte zájem o špičkové produkty nebo poradenství pro měření hluku a vibrací? Kontaktujte nás, rádi Vám navrhneme řešení na míru!

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.