Úvodní strana » Blog » Způsoby upevnění snímačů vibrací - 2.díl

Způsoby upevnění snímačů vibrací - 2.díl

Existují různé prostředky a způsoby pro upevnění snímačů vibrací. Na konkrétní tipy a příklady, jejich výhody a nevýhody, se podíváme na následujících řádcích.

Včelí vosk

Pro rychlou montáž a demontáž snímače vibrací lze použít včelí vosk (výhodné pro zkoušky s velkým počtem měřicích bodů). Tento způsob upevnění je velmi oblíbený a také relativně bezpečný – nehrozí poničení snímače (např. použitím nepřiměřeně dlouhého závitového "červíku", poničení závitu apod.). Vosk se nanese v tenké vrstvě mezi zkušební povrch a základnu snímače a snímač se přiměřenou silou za současného torzního pohybu přitlačí.  Vzhledem k tomu, že včelí vosk měkne při vyšších teplotách, je tento způsob montáže vhodný do teploty maximálně 40°C a maximální úrovně vibrací zhruba 100 ms-2.

Lepidlo

Další možností je použití lepidla. Například některé miniaturní snímače vibrací lze připevnit pouze pomocí lepidla. Při demontáži je ovšem třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k mechanickému poškození snímače. Kritickým parametrem je tuhost vytvrzeného lepidla. Nejlepších vlastností má kyanoakrylátové lepidlo. Existují rovněž kovové speciální podložky se závitovým čepem, které se lepidlem přilepí ke zkušebnímu povrchu a na které pak lze snímač přišroubovat. Tímto způsobem montáže nedochází ke znečištění snímače lepidlem. Lepidlo je možné běžně použít při teplotách do 80°C. Existují také speciální vysokoteplotní lepidla, použitelná až do 200°C.

Další možností je použití tenké oboustranné lepicí pásky nebo samolepicích upevňovacích disků. U těchto způsobů montáže jsme stejně, jako při použití včelího vosku, limitováni teplotou.

A co frekvenční rozsah?

Způsob montáže snímače má samozřejmně značný vliv na frekvenční rozsah měření. Čím „měkčí“ připevnění snímače, tím se použitelný frekvenční rozsah snižuje. Vrstva vosku, lepidla nebo lepicí páska dodává do systému snímač–zkušební povrch další prvek (pružinu-tuhost), který má vliv na frekvenční charakteristiku. Za použitelný frekvenční rozsah lze obecně uvažovat oblast frekvenční charakteristiky do frekvence, kde je odchylka napěťové citlivosti snímače do 10% (cca do 0.3 fm - viz.obrázek) a nábojové citlivosti do 5%.Chcete se dozvědět více? Pokračujte na 3. díl našeho seriálu.

 

Máte zájem o špičkové produkty nebo poradenství pro měření hluku a vibrací? Kontaktujte nás, rádi Vám navrhneme řešení na míru!

 

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.